شکر شکن شوند همه طوطیان هند زین قند پارسی که به بنگاله می رود

پیشرفت، تکنولوژی، ارتباطات، رسانه، اطلاعات، ...   نتیجه؟     آگاهی عمومی؟ ناآگاهی عمومی؟ سوار شدن بر موج احساسات؟

از نتایج این پیشرفتها همین اتفاقات دور و بر خودمان است. جنایت در کشور های دور و برمان در جریان است و من دارم به کارم و زندگیم فکر می کنم. یک نوشته برای وبلاگم می نویسم. چرا راه دور روم. همین کشور خودمان. اما ...

در همین کشور مصر چند هزار سال ظلم فرعونیان تحمل می شد اما چند سال ظلم یک حکومت مستبد تحمل نمی شود. رسانه تاثیری بس شگرف دارد.

جدا از بحث اثر آن و خوب بد بودن و نتایج آن می خواستم از همه بزرگوارانی که به اینجا سر می زنند خواهش می کنم نگاهتان به رسانه ها کمی سختگیرانه تر باشد.

اگر به جای یک رسانه غول آسا که با فشردن چند دکمه حرفهایش را به سوی مخاطبانش روانه می کند چند ناو هواپیمابر که روی هر کدام چندین هواپیمای جنگی با انواع بمب و موشک آماده حمله هستند ببینیم باز هم با همه حرفهای حریف را با نیش باز می شنویم؟ کدام یک تاثیر و نفوذ و قدرت بیشتری دارند؟

فکر می کنم باید پذیرفت که هیچ دلیلی ندارد که یک رسانه کشته و مرده مخاطبانش و منافع مخاطبانش باشد مگر اینکه از جنس همان مخاطبانش باشد.

مثال برای این گفته بسیار است. اما متوجه شدن حواس مردم دنیا به یک عروسی بی اهمیت برای زندگی مردم دنیا و یا کشته شدن یک مامور سابق سیا، آن هم با یک اجماع همه گیر بین رسانه ها، حتی رسانه هایی که به ظاهر مخالف هم هستند همگی نشان از این دارد که نباید به رسانه ها به راحتی اعتماد کرد.

متاسفانه به لطف برنامه های جذاب این طرف و بی توجهی به راههای دیگر گذراندن اوقات فراغت (غیر از نشستن جلوی یک جعبه) از طرف مردم باعث شده که برنامه ای در کشور ما مخاطب داشته باشد که نه از جنس مردم است و نه نیت خالص و مثبتی دارد.

اکراه دارم اسم برنامه را در وبلاگم بنویسم اما احتمالا می شود حدس زد منظورم کدام برنامه است. همان برنامه ای که شرکت کنندگانش در مسابقه آشپزی رفتار و دغدغه هایشان شباهتی به رفتار و دغدغه های اکثریت مردم این خاک ندارد.

از این وبلاگ که چند خواننده دارد به برنامه ای که ادعا می کند مخاطبان زیادی دارد می خواهم بگویم که برای این فرهنگ و اخلاق و باور های این مرز بوم زحمتهای زیادی کشیده شده است.

امثال فردوسی و سعدی و حافظ و نظامی و مولوی و دیگران کم برای زبان فارسی زحمت نکشیدند که حالا شما از راه نرسیده چنین زبانی به خورد مخاطبانتان می دهید که در هر جمله اش چهار کلمه نامانوس انگلیسی به جای کلمات زیبای فارسی استفاده می شود.

هنوز درب قدیمی خانه ها که در خیلی از شهر ها و روستاهای کشور ما استفاده می شود کلون درب برای خانم ها و آقایان جدا گانه بود و هست و هر کدام صدای خاص خودش را داشت و حالا شما از راه نرسیده یک عده خاص را به عنوان ایرانیان به مخاطبانتان نشان می دهید که رسوم غربی را در آداب میهمانی تقلید می کنند.

هنوز متن کتاب غربزدگی جلال آل احمد در کتابهای درسی هست که شما حتی هیچ تغییر ظاهری هم برای منطبق شدن با فرهنگ این مردم در برنامه تان نداده اید.

البته روی سخنم با آن رسانه نیست. بسیار بیهوده است که از کسی که خیر خواه من نیست بخواهم که برای من دلسوزی کند. ولی روی سخنم با خودم و بزرگوارانی هست که گذری به اینجا دارند.

این را هم بنویسم که اصلا قصد دفاع از همه رفتار های اشتباه داخلی و یا زیر سوال بردن همه رفتار های خوب آن طرف را ندارم. اما هدفم حساس شدن به نیات رسانه ها بود.

یکی از پیامد های همه گیر شدن رسانه ها همین است که کالایی گرانبها به نام اعتماد به راحتی در اختیار دیگران قرار می گیرد.

در آخر یک جمله مثبت هم می نویسم. زبان فارسی و فرهنگ این مرز و بوم در طول تاریخ ناملایمت و سختی های زیادی دیده و با وجود زخمی شدن و آسیب دیدن اما زنده مانده و از گذر گاه های سختی عبور کرده است. از این دوران هم به سلامت عبور خواهد کرد.

همین بس که کمتر زبانی است که کودکان دبستانی امروز بتوانند شعر هزار سال پیش سخنوران آن زمان را بخوانند و بیاموزند و پند بگیرند.

/ 20 نظر / 49 بازدید
نمایش نظرات قبلی
انبساط ثانیه ها

بی قراری را نشاید که بیش از این ها به نام "ایرانی " یا در قالب آن گفتند و رفتند....برنامه را با دیده ای نقادانه بنگرید....چند نفر را در اطراف خود ، همین نزدیکی ، نه آنسوترها ، اینگونه می شناسید؟؟؟؟شک نباید که هستند اینگونه اغلب این بزرگوار "ایرانی " نام ها....برقرار....

لیلا

منم با مشروب تظاهر به فسق کردن اینا که حتا لیوان آبو به سلامتی!مینوشن و سگو ..........همینطور واژه های انگلیسیش مخالفم ولی نظر مستی جون جالب بود وقتی تفریحی درکار نیس این برنامه میشه پرمخاطب.دیگه این خودما هستیم که تشخیص میدیم چی به خوردمون میدن. تعمد ازناحیه سازندگان هست ولی ازطرف شرکت کننده ها به نظر من نیست:اینطوری شدن.....

لیلا

آی من ازین سبک پاسخ "انبساط ثانیه ها خوشم میاد آی[نیشخند]

علی

سلام داشتم نوشته هاتونو میخوندم یاد این افتادم که از دکتر طه حسین مصری پرسیدند چرا زبان مصری در اثر حمله اعراب عوض شد ولی زبان پارسی نه ؟ ایشون جواب دادند چون ایران فردوسی رو داشت ولی بقیه کشورهای اطراف عربها از این نعمت بی بهره بودند. امیدوارم یادمان باشد مرگ یک زبان موقعی اتفاق می افتد که استفاده از کلمات معادل بیگانه درآن زیاد میشود و ما خواسته یا ناخواسته داریم تمام زحمات بزرگان ادبیات این کشور را که از غنی ترین ادبیات های جهان است رو داریم بر باد می دهیم.

باغ شادی

سلام اول از همه به خاطر حسن توجهتون به وب ناچیزم ممنونم نوشته هاتون درد دل خیلیهاست اما چه کنم که این جماعت ...

امیلی

منم از این برنامه بدم میاد. جدا از دلایلی که نوشتین کلن برنامه ی بیهوده ای هم هست... نمره دادنهاشون واقعا سلیقه ایه و اصلا ربطی به مهارت آشپزی نداره.

هوریض

صرفا جهت اطلاع :بدون شک اگر وبلاگ رو درست خونده باشید متوجه میشید که این وبلاگ هدفش نقد و بررسی وبلاگ ها و ارائه خلاصه برداری اون در یک پست و در نهایت ثبت برداشت دوستان در ادامه اون .و در هیچ حالت دیگه ای نمیشه به نتیجه رسید چون وقتی در آینده اگر ما 100 بررسی داشته باشم.100 صفحه مجزا مربوط به هر وبلاگ خواهیم داشت که خوانندگان وبلاگ میتونن هر وبلاگ رو در یک پست مطالعه کنن.در ضمن همین الان که در حال نقد و بررسی وبلاگ دوم هستیم انقد این وبلاگ پر از نقاط مثبت و هوشمندانه است که ما واقعا موندیم چطور این وبلاگ رو در یک پست خلاصه برداری کنیم.به هر حال در کنار نقد وبررسی منتظر حضور شما هستیم. تا بعد

یک مخابراتی

سلام دوباره باد صبای عزیز خیلی خوبه که هنوز این دغدغه ها رو دارین کلا چند وقتیه حس ناسیونالیستی شدیدی که زمانی داشتم رو ندارم. شاید به خاطر اینکه تو این حسم افراط میکردم و هر افراطی هم تفریط میاره با آرزوی پایداری و سلامتی زبان فارسی و رسوم ایرانی برای همه نسل ها [گل]

farzan

سلام، ما رفتیم سوریه که فتنه بر علیه اسد را خاموش کنیم. خوب در هر صورت خیلی‌‌ها تنبیه شدند و خیلی‌‌ها هم به دنیای دیگر فرستادیم حالا این آقای احمدی‌نژاد به آقای اسد گفته باید با این شورشگران صحبت کند و با اینها کنار بیاید. آقای احمدی‌نژاد، ما بسیجی‌ها به دستور امام به سوریه رفتیم. ما فدای امام هستیم. ما منتظر ایم امام دستور بفرمایند شما و قبیله دزدتون را هم به دنیای دیگر بفرستیم.