چند تا پرسش و رمز

خدمت دوستان عرض شود می خواستم عکسی در این وبلاگ بگذارم ولی به دلایلی که دقیقا نمی دانم چه دلیلی است مایل نبودم و نیستم که عکس ها راحت قابل دسترس باشند. یا حتی بهتر بگویم مایل نیستم اصلا عکسی اینجا بگذارم.

به همین دلیل نوشته پایینی را رمز گذاشتم. ولی رمز آن قابل دسترس است. رمز آن یک عدد است که این عدد حاصل جمع پنج تا عدد دیگر است. هر کدام از این اعداد پاسخ یکی از پنج پرسش زیر است. ضمنا این را هم بگویم اصلا قصد اذیت کردن خوانندگان بزرگوار و مهربان اینجا را ندارم. شاید قصدم کمی تنوع و اطلاعات جالب دیگر باشد.

پرسش یک: در زمان صفویان جنگهای طولانی مدتی بین امپراتوی عثمانی و ایران در گرفت. در یکی از این حملات پس از سیزده ساز به اشغال در آمدن تبریز، این شهرو مناطق اطراف آن به دست سپاه ایران آزاد شد. سالی که این اتفاق افتاد بر حسب تقویم هجری شمسی پاسخ این قسمت است. همچنین از داستانهای جالب این دوره جنگها این است در یکی از حملات نیرو های عثمانی قسمت عمده ای از شمال غرب ایران را اشغال کردند. گروهی از نیرو های ایران به فرماندهی یک افسر دلاور ایرانی نیرو های عثمانی را دور زدند و از پشت خط مقدم جنگ در جایی حدود مرز بازرگان فعلی با نیرو های عثمانی درگیر شدند. هر چند به خاطر تعداد کم این سربازان همگی کشته شدند. اما به خاطر این درگیری نیرو های عثمانی که احتمال می دادند این نیرو ها با پشتیبانی عظیمی به این منطقه آمده اند از ترس قیچی شدن با وجود اینکه امکان فتح تبریز و بسیاری از مناطق ایران را داشتند عقب نشینی کردند و امروزه قسمتی از حفظ خاک میهن ما مدیون غیرت و از خودگذشتگی این شهیدان والامقام است.

پرسش دو: در ادامه این اعداد که بینشان یک ارتباط ریاضی وجود دارد به جای علامت سوال چه عددی باید قرار گیرد؟

یک - دو - شش - بیست - هفتاد - ؟

با توجه به اینکه ممکن است بعضی دوستان کمی از ریاضی دور افتاده باشند یک راهنمایی می نویسم. برای این پرسش می توانید از مثلث خیام استفاده کنید.

پرسش سه: در طول سالهای جنگ یک عملیات تقریبا ناممکن انجام شد که در آن هزار و دویست متر مسیر بسیار سخت و خطرناک در رودخانه اروند توسط غواصان ایرانی پیموده شد و یکی از نقاط استراتژیک مرزی به دست نیرو های ایران فتح شد. از این عملیات به بعد نیرو های ایران موقعیت برتر را در جنگ به دست آوردند. سالی که این عملیات آغاز شد پاسخ این قسمت است.

پرسش چهار: یکی از دریانوردان بزرگ دنیا سید محمود شمس دریانورد و جغرافی دان بزرگ ایرانی است که در طی قرنهای چهاردهم و پانزدهم میلادی بارها اقیانوسهای کره زمین را پیمود و بسیاری از نقشه های آن زمان به کمک تحقیقات و یافته های او اصلاح و کامل شدند. بزرگترین کشتی ناوگان این دریانورد کشتی بزرگ و معروفی بود. طول این کشتی بر حسب متر پاسخ این پرسش است.

پرسش پنج: انگلیسی ها برای باجخواهی و تحت فشار قرار دادن حکومت مرکزی به منظور جدا سازی هرات از خاک ایران به جنوب ایران حمله کردند و قصد داشتند مقر فرماندهی خود را در شهر بوشهر قرار دهند که با مقاومت دلیرانه باقرخان تنگستانی و مردم شهر بوشهر و اطراف آن مواجه شدند و بیرون رانده شدند. سالی که انگلیسی ها از این شهر بیرون رانده شدند بر حسب تقویم هجری قمری پاسخ این پرسش است. البته بعد ها چند درگیری دیگر هم بین انگلیسی هایی که به جنوب ایران چشم داشتند پیش آمد مانند درگیری قبل از جنگ اول و درگیری در حین جنگ اول و درگیری در جنگ دوم.

ممنون از توجهتون. نمی دونم پرسش ها چقدر سخت هستند و آیا انگیزه ای وجود دارد که برای یافتن پاسخ به جستجو در کتابها یا اینترنت یا کمک گرفتن از دیگران بپردازید یا نه. ولی امیدوارم عید امسال سفر های خاطره انگیزی داشته باشید و با مناطقی که تا به حال نرفته اید بیشتر آشنا شوید.

پی نوشت: ببخشید. شاید سوال ها سخت به نظر بیان. ولی باور کنید با چند دقیقه جستجو در اینترنت پاسخ همه اش در دسترس خواهد بود.

پی نوشت دو: پاسخ ها در نظرات هستند.

/ 28 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شقایق

باد صبای عزیز امدم بگم ممنون که می آیید نوروز شما مبارک باشه و در کنار عزیزانتون با شادی و سلامتی و آرامش زندگانی کنید

مریم

سلام... سال نو مبارک [گل]

شاپرک

سلام اینقدر دیر اومدم که جواب سوالها در اومد . سال نو بر شما و خانواده محترم مبارک امیدوارم که سال سلامتی و خیر و برکت برای شما باشه و روزهای خوبی پیش رو داشته باشین .

ماریا

سلام آقای برهان عزیز سال نو مبارک عذر تقصیر بابت تاخیر در گفتن تبریک(چقدر فعل در فعل شد!!) انشالا که سال خوبی پیش روی شما و خانواده محترمتون باشه. سربلند و پیروز باشید[لبخند][گل]

نویز سفید

سلام، نوروز خوش گذشته تا اینجا؟[گل]

نیلوفر

سلام ساا ل نو مبارک .امیدوارم سال 92برای شما و خانواده تون سالی سرشار از سلامتی و موفقیت باشه . ضمن اینکه دعا کنیم امسال سال خوبی برای کشورمون باشه سالی پر از اخلاق و رفتارهای خوب سیاسی و اقتصادی و اجتماعی

زهرا

سلام سال نو مبارک ایشالا سالی پربرکت در کنار خانواده داشته باشید. ما با اینکه همه جوابارو فهمیدیم (چون خودتون گفته بودید) ولی رمز و نفهمیدیما... فک کنم ما رو گرفتید

الف.م

اميدوارم سال خوبي در پيش داشته باشيد [گل]

وارش

سلام تبریک و تسلیت بخاطر سال نو و ایام فاطمیه، امیدوارم امسال سال خوبی برای شما و خونواده محترم بخصوص دخترخانومای گلتون باشه [گل]

نویز سفید

سلام باد صبای عزیز الهی خدا هیچ بنده ای رو بی اینترنت نذاره [چشمک] منم عذر میخوام از اینکه دیر دارم جواب میدم، راستش شاید درسا اجازه ندن که منظم به این فضای مجازی سر بزنم ولی به یاد دوستای خوبم همیشه هستم [گل]