یک نظر سنجی کوچک در حد خوانندگان اندک اما بزرگوار این وبلاگ

توی این نوشته می خواستم یک زحمت به خوانندگان این وبلاگ بدهم. لطفا نظرتان را در مورد این سوال مرقوم فرمایید.
قبل از آن شاید بد نباشد نگاهی به این سایت بیندازید. امکان شخصیت شناسی خودتان و چند تا از شخصیت های مشهور تاریخ وجود دارد. می توانید بعد از پاسخ دادن به حدود 40 پرسش چهار گزینه ای یک ارزیابی از خودتان داشته باشید که کجای چنین نموداری قرار می گیرید.
             bothaxes.gif 
و اما نظر سنجی من
همانطور که می دانید بسیاری از اقوام و نژاد ها و کشور ها و دین ها در طول تاریخ هم مورد ظلم و تجاوز و نسل کشی و قرار گرفته اند و هم دیگر اقوام و نژاد ها را مورد چنین آزار هایی قرار داده اند. برای کشور ما هم این مسئله وجود داشته است. البته آزار های که دیگران از ایرانیان دیده اند مربوط به همه مردم ایران نیست. مربوط به عوامل حاکمان ایران بوده است. به عنوان مثال در زمان ماد ها هوخشتره (ذو الاکتاف) اعراب شبه جزیره عربستان را مورد آزار قرار می داد و زنجیر از شانه های آنان می گذرانید. یا مثلا بعد از آنکه لشکر آغا محمد خان قاجار وارد تفلیس شد دستور تجاوز و غارت مردم آنجا را داد.
سوال من مربوط به ظلم ایران به دیگران نیست. سوالم مربوط به ظلم دیگران به ایرانیان است. شما از بین اقوام و کشور ها و گروه های زیر آیا نسبت به هیچ کدام احساس منفی ای دارید؟ کدام یک؟  چرا؟
- تورانیان (مردم سرزمین های شمالی، شمال شرقی و شمال غربی ایران فعلی) که در زمان پیشدادیان و کیانیان (قبل از هخامنشیان) جنگهای طولانی مدتی با ایرانیان داشتند.
- یونانیان در زمان هخامنشیان که جنگهای طولانی با ایرانیان داشتند و در نهایت سلسله هخامنشیان بعد از حمله اسکندر به دست همان ها منقرض شد و سلوکیان صد سال بر ایران حکومت کردند. (از یادگار های فرهنگی آن دوره می شود به علامتهای یونانی در فرهنگ فارسی اشاره کرد. مثل ماری که به دور جام حلقه زده و نشانه درمان است و امروزه در داروخانه ها این نشانه زیاد به چشم می خورد)
- رومی ها در زمان ساسانیان که جنگهای طولانی مدتی با ایرانیان داشتند.
- اعراب که در دو جنگ قادسیه و نهاوند سلسله ساسانیان را منقرض کردند و تا دویست سال قیام های مختلف ایران را سرکوب کردند در نهایت کل ایران را در دست گرفتند و از اواخر قرن دوم هجری کم کم حکومت های غیر عرب در ایران بر سر کار آمدند. (کتاب دو قرن سکوت دکتر زرینکوب)
- مغول ها در زمان چنگیز و بعد تیمور که به خیلی از کشور ها از جمله ایران حمله کردند و جنایات زیادی انجام دادند.
- عثمانی ها که در زمان صفویان جنگهای طولانی با ایران داشتند.
- ازبکها که در زمان صفویان جنگهای طولانی با ایران داشتند.
- افغانها که در بعد از حمله و غارت ایران حکومت صفوی را منقرض کردند.
- روسیه در زمان قاجار ها که در درباره اش خوانده ایم و بعد شوروی که در زمان دو جنگ اول و دوم قسمتهای زیادی از شمال ایران را اشغال کرد.
- انگلیس در زمان قاجار ها و یا در زمان دو جنگ اول و دوم که قسمت عمده ای از جنوب ایران را اشغال کرد.
- عراق در دوران جنگ هشت ساله و چه جنایت هایی علیه مردم ایران که انجام نداد.
- آمریکا که در جاهایی مثل کودتای 28 مرداد و یا بلوکه کردن پولهای ایران یا کمک اطلاعاتی به عراق در زمان جنگ و در اختیار گذاشتن عکسهای ماهواره ای از موقعیت نیرو های ایران به رژیم صدام و دیگر موارد و ظلمهایی که به مردم ایران کرده است.
- کشورهای مثل اردن و دیگر همسایه های عرب عراق که در طول جنگ همکاری زیادی با عراق کردند.
- کشورهایی مثل آلمان و فرانسه که در طول جنگ ایران و عراق همکاری زیادی با عراق کردند. به عنوان مثال هواپیما های جنگی فرانسوی میراژ یا مواد اولیه سلاح های شیمیایی که شرکتهای آلمانی و فرانسوی در اختیار رژیم صدام می گذاشتند.
- . . .
من به هیچ وجه قصد پرورش کینه ها را ندارم فقط می خواستم بدانم چه اتفاقاتی چه جور پیامد هایی دارد. وبلاگ من حدود 15 خواننده در روز بیشتر ندارد اما ای کاش برای این نوشته دست کم هزار نفری نظرشان را می نوشتند. اگر مورد دیگری هم هست که من ننوشتم لطفا اضافه نمایید.
/ 16 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Mody

بای دیفالت، عربها و روسیه![عصبانی] نمی دونم چرا، ولی این دو قشر رو ازشون متنفرم، عربها رو کلاً و روسها رو جزاً. شما حالا خودت رو ناراحت نکن که کم خواننده داری؛ بنظرم تا همینجا هم غنیمته (اگه بجای من بودی چی میگفتی[چشمک][خنده])

خاطره

سلام سیاوش جان راستش جواب من اینه که هیچ کدوم! نمیدونم شاید اونقدری که باید وطن برست نیستم! :(

گلاره

من کامنتهای این بحث رو هم پیگیری می کنم.میشه بعدن منو در جریان نتیجه گیریتون قرار بدید؟ ممنون میشم

مریم

سلام خوبید شما ؟ واقعیت اینه که من اصلا یادم نمی آد شما سوالی اندر باب مردانی که به دلیل مهریه زدارند آب خنک می خورند از من پرسیده باشید . اما اگه نظر منو بخواهید واقعا این درست نیست چه مهریه بالا که توی خانواده های ماها رسم شده و چه این حرکت تعریف نشده بعضی از خانوم ها اما واقعیت اینه که ماها تی زندگی اونها نیستیم نمی دونیم چرا این کار رو کردندبرای همینم قضاوت کردن در موردش یه مقدار سخته به نظرم بیشتر از اینکه ماها بخواهیم به دنبال این باشیم که توی قوانینمون بیایم مهریه عندالستطاعه کنیم بهتره به دختر و پسرهای جامعه درست زندگی کردن رو یاد بدیم چیزی که واقعا ما چیزی از اون نمی دونیم که توی شرایط مختلف چطوری منطقی و آرام موضوعات رو حل کنیم متاسفانه به نظر من جامعه ما یه جامعه عجول و کم صبره و جدیدا هم که غیر قابل انعطاف یعنی قبلا مردانمان غیر قابل انعطاف بودند و زنان جامعه سازکارتر اما حالا زن ها هم دارند غیر قابل انعطاف میشند البته خیلی ها اینو نتیجه آگاهی زنان می دونند و اونو ربط می دند به گسترش فرد گرایی و مدرن شدن جامعه ایران که من نسبت به این موضوع با شک نگاه می کنم چون به نظر من فردگرایی این نیست که

بنفشه

من نسبت به اعراب و مغول ها بدجوری احساس منفی دارم...به خاطر همین جنگ ها، مخصوصا مغول ها که اصلا آلرژی دارم بهشون. در مورد عراق هم همیشه احساس منفی داشتم...گرچه این روزها دلم براشون می سوزه ولی ته دلم این احساس منفی هست. در مورد امریکا وقتی صحبت ار احتمال جنگ جدیدی می شه احساس تنفر بدی پیدا می کنم ولی نه در حالت عادی.

باران

بابت کامنتت ممنون [نیشخند] در ضمن واقعاً متشکرم از لطف جناب به نشریه وزین اندیشه گستر [چشمک]

مریم

دوباره سلام والا امسال دقیقا مثل پارسال بود البته زبان فقط انگلیسی بود و اگه منظورتون زبان امتحان بود که خب هرکس بر مبنای زبانم انتخابی سوالات مخصوص داشت یعنی هر کی زبان فرانسه رو انتخاب کرده بود سوالات اونو پاسخ می داد اگه نه منظورتون سوالاتی برای درس مطالعات فرانسوی و روسی بود نه امسال دقیقا مثا پارسال بود و فقط مطالعات آمریکا بود البته من فقط سر سری نگاه کردم جالب بود که امسال مثلا اسم ها و اصطلاحات رو توی تاریخ آمریکا انگلیسی دادند یعنی مثلا جورج واشنگتون رو انگلیس نوشته بودند و بقیه سوال فارسی ود که کلی باعث انبساط ما شد چون که واقعا مشکل ما توی زبان دانی اسم ها نبود و البته برخورنده چون به نظرم زبان نوشتاری پارسی را نازیبا کرده بود همین و اینکه من اصلا ناراحت نیم شم که در مرود امتحان صحبت کنم به هر حال من احتمالا اونقدر آماده نبودم که بتونم خوب بدم هرچند متقدم سوالات امسال نسبت به سالهای گذشته آنرمال بود و ممنون از اینکه به من امیدوارید [لبخند]

رکسانا

فکر میکنم دلیل بیشتر مشکلات و عقب ماندگی ایران همین حملات وحشیانه اعراب و مغولها و ...باشد این که ما را به توهم توطئه متهم میکنند هم برای این است که ایران و ایرانیان را ذاتا عقب افتاده و خشن بدانیم اگر ایرانی ذاتا عقب مانده بود در 3000 سال پیش بزرگترین امپراطوری را تشکیل نمیداد.

مارال

فکر میکنم خودمون از همه بیشتر به خودمون ظلم کردیم .