فکر کنم صد سال دوم زندگی کمتر از الان از این شاخه به آن شاخه بپرم. ولی الان بین این همه رشته و درس قاطی و پاطی فکر کنم یک چیزی را فهمیدم. اینکه تاریخ خیلی جالب است. ولی مشکل بزرگ تاریخ این است هیچ وقت به طور کامل نمی شود حقیقت را فهمید. همیشه قسمتی از حقیقت با قسمتی از منافع گروهی و شخصی و قومی و سیاسی مخلوط است و قسمتی دیگر از تاریخ است که هیچ وقت نمی توان فهمید.

بگذریم.

درسهای ما دیگر ربطی به تاریخ آمرکا ندارد اما شاید بد نباشد از قسمتهای جالبش اینجا یک چیز هایی بنویسم. یکی از جالب ترین قسمتهای تاریخ آمریکا به نظر من دلیل پیشرفتش بود که توی یکی از نوشته های تیر هشتاد و شش نوشتم (وجود طلا در دیگر مناطق قاره جدید و نبودن آن در ایالنهای اولیه تکیه به کار در این کشور). اما در جریان انقلاب و جنگهای استقلال چند تا داستان جالب هست که شاید گفتنش اینجا بد نباشد.مثل ماجرای برف بازی بوستون یا تحریم چای و یا ماجرای کشتی هانکک.

قبل از این داستان ها یک چیز دیگر بگویم. چند وقت پیش یکی از دوستان از من پرسید که در باره تاریخ آمریکا چیزی می دانم که من هم گفتم یک چیزهایی خوانده ام. بعد یک وبلاگ به من معرفی کرد و از من خواست نظرم را بگویم. من هم این چند تا نوشته را (۱  ۲  ۳  ۴  ۵  ۶  ۷) با دقت خواندم و فقط تعجبم بیشتر شد. چون هیچ کدام از این ها را قبلا توی کتابهای تاریخی نخوانده بودم. البته نمی شود هم این مطالب را رد کرد. خدا می داند حقیقت چیست.

بعد از دوره جنگهای طولانی بین انگلیس و فرانسه و صلح سال 1763 بین آن دو مشکلاتی که برای مردم مستعمره نشین های انگلیس به خصوص مردم آمریکا وجود داشت بیشتر شد. نگهداری مناطق جدیدی که به دست انگلیس افتاده بود (مثل منطقه کانادا) هزینه زیادی داشت و دولت انگلیس تصمیم گرفت این هزینه را با افزایش مالیات مستعمره نشین ها تامین کند. البته غیر از دلایل اقتصادی بد رفتاری حکمرانان انگلیسی با مستعمره نشین ها هم باعث نا رضایتی شده بود. و یا قوانینی مثل ممنوعیت احداث کارخانه در مستعمره ها. هر چه هم بعضی از مردم مستعمره تلاش کردند تا نمایندگانی در پارلمان لندن داشته باشند تا از حقوقشان دفاع کند فایده ای نداشت. از نطر فرهنگی هم اختلافاتی که بود کدورت را بیشتر می کرد. مردم انگلیس خیلی اتو کشیده لباس می پوشیدند و صحبت می کردند و مردم آمریکا بر عکس. خیلی از حکمرانان انگلیسی که به آمریکا می آمدند مردم امریکا را به خاطر لهجه و لباس پوشیدنشان مسخره می کردند. در چنین جوی که به دلایل اقتصادی و فرهنگی و سیاسی مردم آمریکا از انگلیس نا راضی بودند چند ماجرا پیش آمد.

سال 1769 کشتی یک تاجر آمریکایی به نام جان هانکک (بعد ها او یکی از امضا کنندگان اعلامیه استقلال بود) در بندر بوستون لنگر انداخته بود. مامور مالیاتی دولت انگلیس قبل از تخلیه بار کشتی که مشروب بود می خواست بار را بررسی کند و میزان مالیات را مشخص کند. باتوجه به افزایش مالیات ها و روحیه ماجراجوی هانکک، او از افرادش خواست تا مامور انگلیسی را در یکی از اتاق های کشتی چند ساعت زندانی کنند. بعد به سرعت بار کشتی را خالی کردند و بعد مامور را آزاد کردند و گفتند همان طور که می بینید کشتی خالی است. مامور که خیلی عصبانی شده بود بعد از برگشت به انگلیس دولت را متقاعد می کند که ماموران نظامی بیشتری به آمریکا بفرستند تا بهتر بتوان قوانین را اجرا کرد. بعد از آن ماجرا نظامیان کت قرمز انگلیسی بیش از پیش در شهر های آمریکا دیده می شدند و این مسئله نارضایتی آمریکاییان را افزایش می داد.

ماجرای دوم برف بازی بوستون در سال 1770 است که آن هم نقش زیادی در شروع جنگهای انقلاب داشت. در پاییز این سال صبح زود یکی از روز ها یک انبار در میدان شهر دچار آتش سوزی می شود. تعداد زیادی از مردم برای خاموش کردن آتش جمع می شوند و آتش را خاموش می کنند. برف سنگینی که از شب قبل باریده بود مردمی که در میدان جمع شده بودند را وسوسه می کند که شروع کنند برف به سرو کله هم پرتاب کنند. در این بین چند گلوله برف هم به چند نظامی کت قرمز انگلیسی برخورد می کند. آن چند انگلیسی هم به جای آنکه خودشان هم مشغول بازی شوند سعی می کنند با تیر اندازی هوایی مردم را متفرق کنند. این تیر اندازی و بلبشویی که راه افتاده بود باعث می شود برف بازی به یک زد و خورد خونین منجر شود و بعد از پایان ماجرا چند جوان آمریکایی کشته شوند. این ماجرا بیش از پیش خشم آمریکایی ها را علیه انگلیسی ها بر انگیخت. در طول ساهای 1770 تا 1776 که ساموئل آدامز و پسر عمویش جان آدامز در شهر ها و روستا های مختلف 9 مستعمره (که بعد 13 تا شدند) می رفتند و سخنرانی های پر شوری علیه انگلیسی ها می کردند از تعریف کردن این واقعه برف بازی خیلی برای بر انگیختن خشم مردم استفاده می کردند.

ماجرای دیگر در طول این سالها تحریم بود. مردم آمریکا و نمایندگان این مستعمره ها در اعتراض به ممنوعیت رونق صنعت و مخالفت انگلیسی ها با رشد اقتصادی مستعمره ها تصمیم گرفتند تا از راههای دیگری به اقتصاد انگلیس ضربه بزنند. یکی از این تصمیم ها نحریم کالا های انگلیسی بود. یکی از مهمترین کالاهای انگلیسی که از هند (کمپانی هند شرقی) می آمد چای بود. تحریم چای گر چه توسط همه مردم مستعمره ها اجرا نمی شد اما آنقدر این کالا مهم بود که چند بار انگلیسی ها با دادن امتیازاتی به مسنعمره ها از آنها خواستند تا این تحریم را بشکنند. به عنوان مثال قانون حق تمبر که دولت انگلیس برای انجام کار های اداری از مردم مستعمره ها می گرفت پس از تحریم چای لغو شد. جالب است که این تحریم چای صد سال قبل از تحریم تنباکو در ایران انجام شد.

ماجرای دیگر ماجرای کشتی چای کمپانی هند شرقی است. سال 1773 یک تاجر انگلیسی که از صاحبان رده بالای کمپانی هند شرقی هم بود یک کشتی بزرگ چای از هند به بندر بوستون می فرستد. به خاطر تحریم این تاجر بلا تکلیف بود که بار را خالی کنند یا اینکه آنرا به جای دیگی بفرستد. در یکی از شبها بعد از جلسه سخنرانی پر شوری علیه انگلیسی ها چند تا از جوانانی که در جلسه بودند به بندرگاه می روند و به زور وارد کشتی انگلیسی می شوند و هر چه چای در کشتی بود را به دریا می ریزند. این مسئله خشم انگلیسی ها را بر می انگیزد و دیگر اختلافات کمکم به کینه شدید تبدیل می شود. بعد از آن جرج سوم پادشاه انگلیس قوانین سختی علیه مستعمره ها و به خصوص بوستون تصویب می کند. ظاهرا بوستون در جنگهای انقلاب و استقلال خیلی نقش پررنگی داشته است و بر عکس نیویورک که تا پایان جنگها (سال 1782) مقر نیرو های انگلیس بوده بوستون مرکز حرکت های ضد انگلیسی بوده است. در طول این سال ها بین توری ها (طرفداران انگلیس) و ویگ ها (مخالفان انگلیس) بین مردم اختلاف بود.

در سال 1775 بعد از چند در گیری بین انگلیسی ها و آمریکایی ها نمایندگان مستعمره ها در فیلادلفیا جرج واشنگتن را به عنوان فرمانده کل قوای مستعمره های آمریکا انتخاب کردند. نمایندگان مستعمره ها در سال 1776 اعلامیه ای را امضا کردند و به سران همه کشور ها فرستادند که به اعلامیه استقلال معروف است. در این اعلامیه بعد از این جمله معروف ((هنگامی که مسیر تاریخ, ملتی را وادار می کند روابط سیاسی خود را با ملت دیگری قطع نماید تا در میان سایر ملل دنیا مقام مساوی و متمایزی را که قوانین طبیعی و خداوندی به او اعطا نموده اند احراز نماید حس احترام به همنوع, آن ملت را ملزم می سازد دلایلی را که موجب قطع این رابطه گردیده است به اطلاع عموم برساند. ما این حقایق را مسلم می دانیم که تمام افراد بشر مساوی خلق شده اند و از برکت قدرت پروردگار دارای پاره ای حقوق غیر قابل انکار هستند مانند حق حیات, آزادی و تلاش برای به دست آوردن خوشبختی)) تعدادی از ظلمهای انگلیس به مستعمره ها ذکر شده و کلی علیه جرج سوم پادشاه انگلیس صحبت شده است. در هنگام تهیه اعلامیه جنگ در حال انجام بود و به همین دلیل واشنگتون از امضا کنندگان اعلامیه نیست. عقاید پروتستانی در این اعلامیه به خوبی دیده می شود. آنها بر خلاف کاتولیک ها (که رهبانیت را راه نزدیکی به خدا می دانند) بهره گیری از مواهب طبیعی راه نزدیکی به خدا می دانند. با صدور اعلامیه ابهت انگلیس در بین مردم دنیا شکسته شد و بعد از خشم شاه و دولت انگلیس تعداد زیادی قوای نظامی با کشتی به آمریکا فرستاده شدند و در نیویورک مستقر شدند.

یکی از دلایلی که ارتش کار کشته انگلیس نتوانست بر آمریکایی ها پیروز شود طبیعت آمریکا نسبت به اروپا بود. خیلی از سربازانی که از اروپا برای جنگ به آمریکا می آمدند وقتی دشت های سر سبز و خاک حاصل خیز آنجا را نسبت به شهر های پرجمعیت اروپا می دیدند مخفیانه ارتش انگلیس را ترک می کردند و به سوی مناطق ناشناس غرب آمریکا می رفتند و مشغول کشاورزی و شکار می شدند.

کمک ارتش فرانسه (و دشمنی دیرین فرانسه و انگلیس) هم نقش زیادی در نتیجه جنگ و پیروزی آمریکایی ها داشت و یا تلاشهای فرهنگی فرانکلین (دانشمند بزرگ آمریکایی در فیزیک و فلسفه و سیاست) یا تام پین (یک شاعر معترض انگلیسی) که به آمریکا آمده بود و علیه انگلیسی ها مقاله های تندی می نوشت تاثیر زیادی در شور مردم آمریکا برای جنگ داشت. در پشت پیراهن خیلی از سربازان آمریکایی جمله ((یا مرگ یا آزادی)) نوشته شده بود.

کتابهای قطوری در مورد جنگهای انقلاب وجود دارد و من فقط جسته و گریخته قسمتهایی که شاید جالب باشد را اینجا نوشتم. اما همچنان با توجه به نوشته های آن وبلاگی که بالا معرفی کردم و نظریه شکل گیری کشور آمریکا بر پایه افکار ماسونی سر در گم هستم. البته کتاب رمز داوینچی را هم با دقت خوانده ام ولی فقط سوالهایم بیشتر شده است ولی ابهامم کمتر نشده است. خدا می داند حقیقت چیست.

/ 13 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Mody

آقا این وبلاگها رو نخون یا حداقل میخونی اینجا معرفی نکن، اینجا زن و بچه رد میشه[نیشخند][قهقهه] جمله "حالا خود آمریکاییها از بیخ عربن" یعنی چی؟[زبان][تعجب]

مریم

خیلی باحال بود من واقعا عاشق تاریخم برای همینم این پستت عالی بود و به قول خودت دستت درد نکنه [زبان]

کسی از نسل آریا

سلام . مطلب خوب و جالبی بود . من با یه پیشنهاد در مورد انتخابات به روزم . بهم سر بزن

حمید رضا

سلام شبتون بخیر من با یه دستنویس ساده بشبم نظرتون خوشحالم میکنه منتظرتون میمونم موفق باشید[گل]

سرباز معلم جنوبی

سلام جالب بود چون روزی دوست داشتم معلم تاریخ بشم اما حالا معلم کم جمعیت ترین مدرسه ایرانم ...

پگاه

سلام و ممنون از حضورتون در دو وبلاگ دیده بودمش منتها فرصت نشد تشکر کنم شرمنده . راستی در مورد آهنگ شمام نوشته بودم[گل]

مجید

کم پیدا شده ای باد صبا

بنفشه

وووه...من اینا رو نمی دونستم. ممنون. همیشه پیش خودم می گم این امریکا تاریخش کجا بوده...ولی مثل اینکه یه تاریخی داره.

اشک

خوشحالم كه اين وبلاگ رو ديدم. خيلي دوست دارم در باره آمريكه كشوري كه تقريبا الان آقاي دنياست بدونم ميدوني همه تاريخش ميتونه درس باشه. بيشتر ميام

مارال

هر چی میگذره علاقه ام به تاریخ بیشتر میشه اما حوصله تاریخ کشورهای دیگه رو ندارم همون مال خودمون رو بخونم هنر کردم . راستی یک وقت کتاب "مسافران تاریخ " رو میخوندم که جمع آوری سفرنامه های خارجیانی بود که به کشور ما اومده بودند . خیلی قشنگ بود .