عجب t ای!

به جای مقدمه فکر کنم بهتر است از نامگذاری عنوان نوشته ام شروع کنم. دوست بزرگواری داشتیم (و داریم) که بعضی وقتها وسط صحبتهایی که از مشکلات مختلف زندگی می شد می گفت: ((واقعا نوبره. هم x هم y  و هم z که آخرشه. t هم دیگه آخر آخرشه.)) منظورش موقعیت و زمان زندگی ما بود. البته اگر ارتفاع از سطح دریا را تابعی از طول و عرض جغرافیایی در نظر بگیریم می توان فقط به همان موقعیت جغرافیایی و زمان اشاره کرد.

وقتی آنقدر می دوی که یادت می رود کجای مسیر مسابقه هستی و وقتی به برکت وسایل ارتباطی جدید مطلع هستی که وضعیت دوستان و هم دوره ای هایت که الان کمتر از ده درصدشان مانده اند چگونه است، طبیعی است که هر کسی خودش را را باشرایطی که در مکان جغرافیایی دیگری متولد می شدی مقایسه کند. اگر تو در توکیو و یا سیدنی متولد می شدی و از یکی از دانشگاههای خوب کشورت مدرک معتبری می گرفتی چقدر باید برای تامین نیاز های اولیه زندگی ات مثل شغل و مسکن تلاش می کردی؟ البته بلا فاصله این سوال پیش می آمد و (من هم از این دوستم می پرسیدم) که اگر در شهری مثل موگادیشو یا فنوم پنه یا لوساکا متولد می شدی چه؟ شاید شرایطت به مراتب بد تر می بود. بعد این دوست مان می گفت خب فرض کنیم همین x و همین y. اگه دهه چهل از یک دانشگاه معتبر فارغ اتحصیل می شدی چقدر باید برای تامین نیاز های اولیه تلاش می کردی؟

چند نفر از دانشجویان بزرگواری که با من و امثال من درس دارند چندین سال از من بزرگ ترند؟

دیدن موفقیت یکی از اقوام که سالها پیش با جدیت درس می خواند تا از سد کنکور بگذرد خیلی شیرین بود. ایشان بعد یک سال و نیم درس خواندن مداوم و سخت در رشته پزشکی یکی از دانشگاههای خوب کشور پذیرفته شد. سالها درس خواند و کار کرد و نه تنها از سد درسها گذشت بلکه بر غولی خطرناک با نام سرطان هم غلبه کرد.به عنوان یک زشک عمومی در روستا ها و شهر های دور افتاده کشور خدمت کرد اما بر آمدن از پس اداره خانواده آسان نبود. راه چاره؟

باز هم تلاش. با وجود داشتم دو فرزند، بعد از دو بار شکست بالاخره در مقطع تخصص پزشکی یکی از دانشگاه های خوب کشور پذیرفته شد. اما همچنان غول مشکلات نیاز های اولیه زندگی جان سخت است.

بگذریم. مقایسه مکان و زمان و شرایط زندگی ما با دیگران نه به درد دنیا می خورد و نه به درد آخرت. اما در لابلای این اتفاقات چیز دیگری هم ظریفانه وجود دارد.

این t کدام t است؟ چه اتفاقاتی در دنیا رخ داده است یا در شرف وقوع است؟ به عنوان مثال ما در شرایطی زندگی می کنیم که هم عصر با جنایات تلخی است. مثلا تفاقی که در یازده سپتامبر سال دوهزار و یک افتاد. راستی در یازده سپتامبر سال هزار و نهصد و نود چه شد؟ در سپتامبر سال دو هزار و دوازده چه خواهد شد؟ در اواخر تابستان سال دو هزار و بیست و سه چه؟

به نظر من با نگاهی دقیق به دنیا چنین به نظر می آید که عده ای در حال آرایش گرفتن خاصی هستند.

(خوشبختانه وبلاگ رسانه ای خصوصی است و لازم نیست برای مطالب به خوانندگان توضیح داد. البته ممکن است به اداره پاره ای از توضیحات لازم باشد که پاسخ داد. می دانم که بسیاری از خواننندگان محترم ممکن از این نوشته خوششان نیاید. اما ...)

پس از سال دو هزار و یک، مجموعه ای از کتابهای جنجالی با فروش چند میلیونی که بسیاری به فیلمهای هالیوودی جنجالی هم تبدیل شدند به دنیا عرضه شد مثل رمز داوینچی، فرشتگان و شیاطین و نمادگمشده. سوال اول: چرا چنین حجمی از اسرار و اطلاعات به یکباره از محافل سری به دنیا عرضه می شود؟

یکی از درسهای جالب ما درسی بود به نام بررسی جریانهای ادبی و فکری و هنری در غرب. دید بسیار خوبی به من داد. سوال همیشگی من در طول درس از استاد این بود که چرا در دوره ای عمده نویسنده گان و هنر مندان آثار کلاسیک داشتند و در دوره ای دیگر آثار رمانتیسم و در دوره ای دیگر سبکی دیگر. بالاخره متوجه پاسخ شدم و آن اینکه جو و اتفاقات اجتماعی و سیاسی جوامع منجر می شد که عمده آثار هنری و ادبی به شکلی خاص باشند و این نامگذاری سبکها سالها بعد اتفاق افتاد. و اینگونه نبود که هنرمندی در آن دوران تصمیم بگیرد به سبکی خاص اثری را خلق کند. او اثری خلق می کرد که بعد ها فهمیده شد این اثر در سبک خاصی جای می گیرد.

سوال دوم: به یک باره چگونه شده است که موضوعاتی مثل جن و دود و غول و میکرب موضوع اصلی دشمن در فیلمها و سریال های هالیوودی شده اند؟ مگر این موجودات افسانه ای در زندگی روزمره مردم کره زمین ظهور کرده اند؟

یکی از بامزه ترین ایمیل هایی که چند وقت اخیر دریافت کرده ام عنوانش این بود. تبدیل تهدید به فرصت. (عکس زیر)

عرضه چند ده میلیونی کتاب راز و فیلمی که سال هشتاد و شش از برنامه سینما ماورا از شبکه چها پخش شد در محافل فکری به قانون جذب معروف شد. سوال سوم: آن نیرویی که در کائنات وجود دارد و به ما کمک می کند اراده خداوند است یا چیزی موازی با آن؟ البته بدیهی است که اراده خداوند است. اما چرا در آن فیلم اشاره ای به آن نمی شود؟

اینجاست که می توان گفت دیدن فیلمی اینچنین برای مخاطبی در ایران می تواند بسیار مفید باشد. اما مخاطبانی در غرب ممکن است با دیدن این فیلم بسیاری از اصول فکریشان به هم بریزد. (منظورم از تهدید تهدید به فرصت این بود.) همچنین جمله ای که از یکی از میهمانان برنامه راز که در ماه رمضان امسال از شبکه پخش می شد این بود. حتما توصیه می کنم سریال هایی چون لاست را ببینید اما آگاهانه. خیریتی بود که باعث شد سوره جن و دخان به همراه تفسیر های چون المیزان خوانده شود.

در بعضی کشور ها (مثل فرانسه) یکی از اصول قانون اساسی اصل لائیسیته است. یعنی جدایی دین از سیاست. سوال چهارم: چرا در اخبار همه رسانه های غول پیکر دنیا به هیچ وجه نامی از آغاز خبر یا هر برنامه دیگری هیچی نامی از خدا برده نمی شود؟ ممکن است بی قانونی و هرج و مرج کشور و دنیا را فرا بگیرد یا دلیل دیگری دارد؟

در روز چهارم نوامبر سال دو هزار در آمریکا اتفاق سیاسی خاصی در حال انجام بود. سوال پنجم: آن زمان قبل از چه اتفاقی بود که با وجود جنجال های مختلف غائله به آن شکل ختم شد؟ اگر موارد مشابهی در دیگر کشور های دنیا وجود داشته باشد معنای خاصی دارد؟

توصیه 1: خواهش می کنم فیلم های ده دقیقه ای زیر را ببینید. باور کنید دانلود شان برای خودم خیلی سخت بود. اما انگیزه ای وجود داشت که دو هفته با وجود مشغله های فراوان با هر زحمتی بود بیشترشان را دیدم.

مقدمهقسمت اولقسمت دومقسمت سومقسمت چهارمقسمت پنجمقسمت ششمقسمت هفتمقسمت هشتم - قسمت نهمقسمت دهم  قسمت چهاردهمقسمت پانزدهمقسمت شانزدهمقسمت هفدهمقسمت هجدهمقسمت نوزدهم  قسمت بیستمقسمت بیست و یکمقسمت بیست و دومقسمت بیست و سومقسمت بیست و چهارم  قسمت بیست و پنجمقسمت بیست و ششمقسمت بیست و هفتمقسمت بیست و هشتمقسمت بیست و نهم  قسمت سی امقسمت سی و یکمقسمت سی و دومقسمت سی و سوم – قسمت سی و چهارمقسمت سی و پنجمقسمت سی و ششمقسمت سی و هفتمقسمت سی و هشتمقسمت سی و نهمقسمت چهلمقسمت چهل و یکمقسمت چهل و دوم  قسمت چهل و سومقسمت چهل و چهارم قسمت چهل و پنجمقسمت چهل و ششم  قسمت چهل و هفتمقسمت چهل و هشتمقسمت چهل و نهم  قسمت پنجاهمقسمت پایانی

توصیه دو: فصل اول سریال فلش فوروارد که تیم نویسندگان و سازندگانش همان تیم سریال لاست هستند را ببینید. به ویژه قسمت هجدهمش را

توصیه سه: فیلم ملک سلیمان را حتما ببینید.

توصیه چهار: اگه سرتون درد می کنه که به چند تا سوال دیگه هم فکر کنید یه نگاهی به اینجا بیندازید.

حرف پایانی: دو تصویر زیر را با هم مقایسه کنید.یکی پنجره کلیسایی است که جک پدرش را می بیند (قسمت آخر لاست) و دیگری تصویری است از هرمی که در کتاب نماد گمشده دن براون رمز گشایی می شود.

 

و اینجاست که می توان گفت عجب t ای!

/ 16 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
باران

برای خوندن و ديدن این پست و البته کامنتهای مفصل یکی دو روز باید اینجا چادر زد[خرخون] کاش جواب سوالاتون رو هم می ذاشتین ! انگار براي فكر كردن هم ديگه وقت نداريم [بازنده] موشه خيلي بامزه بود.بر خلاف تصوري كه همه دارن،من موشهارو خيلي دوس دارم البته سفيدش نه قهوه‌اي هاي غول پيكر تو خيابون اميدوارم زودتر رفع كسالت بشه [گل]

آواي وحش

سلام خوبي؟ حقيقتش نوشته ات جالب بود ولي با خوندنش سرم درد گرفت...! اون موش و عكسهاي آخر خيلي جالب بودن و يكي از توصيه هاتو امروز ميخوام انجام بدم: فيلم ملك سليمان رو ميخوام برم ببينم، اون فيلم ها رو هم انشالله سر فرصت دانلود مي كنم و نگاه مي كنم...ممنون

گلاره

آقا آخر شبی با این اینترنتمون میایم یه چیزی بخونیم بدبختیای روزمون یادمون بره.تازه فیلما رو که نتونستیم ببینیم.اون کتابه رو همک نخونده بودیم.معنی اون نمادا رو هم نمیدونیم.تاریخ هم که چیزی حالیمون نیست.احساس خنگی سنگینی به ما دست داد و ما میرویم بخوابیم بلکه بدبختی های شبمان هم یادمان برود[چشمک]

باران

موقع نوشتن پست" پشت صحنه زندگی" ماجراي پول دادن دیوید بکهام به تهيه كننده برای تغییر سرنوشت میگ میگ و کایوت دقیقن همین حسو داشتم.بسیاری از وقایع،تقدير و سرنوشت نيست .پولي داده شده تا يكي برنده شود و يكي ديگر بازنده ممنون از توضيح ات

زهرا

باید خدمتتون عرض کنم که: مطلبتون یه جاهایی پیچیده بود و من نفهمیدم که منظورتون چیه؟؟ مثل چهارم نوامبر, مثل پنجره لاست و نماد گمشده (این یکی رو خیلی دوست داشتم بدونم یعنی چی) ولی در کل مطلب جالب و قابل تاملی بود. آدم گاهی اوقات میمونه که از زندگی چی میخواد و میخواد که کجا بره ولی نمیدونه باید چی کار کنه. از کجا شروع کنه و....

نوری

سلام بعدن میخونمتون ..فکر می کنم وقت زیادی گذاشتید فعان اومدم عرض ادب و تشکر

پگاه

راستی از مودی خبر ندارید؟ نه مینویسه نه فیس بوکه نه آف میده...

آیلین

مرسی . از اینکه اومدی سیاوش .