نگاه جنسيتي

چند سال پيش در محل کارمان بر روي پروژه اي کار مي کردم که روزي رئيس بخش ما به من گفت فردا يک نفر از سازمان بازرسي وزارت صتايع قرار است به اينجا بيايد و کار ما را بررسي کند و اگر کارمان کامل باشد مي توانيم تاييديه وزارتخانه را بگيريم. من از رئيسمان پرسيدم: ((اين بنده خدا که قرار است بيايد خانم است يا آقا؟)) با تعجب به من گفت: ((چه فرقي مي کند؟ يا خانم است يا آقا ديگر!)) از آن روز به بعد هر وقت گفته آن روزم را به خاطر مي آورم خيلي خجالت مي کشم. بيشتر آدمهايي که مي بينم با توجه به فضايي که از کودکي در آن بزرگ شده اند و خط کشي هايي را که بين جنس مخالف ها وجود داشته است درک کرده اند باعث شده که جنسيت ديگر افراد جامعه که با آنها سر و کار دارند برايشان مهم باشد. وقتي سريالي مثل پرستاران را مي بينم از اينکه چند انسان به يک کار خدماتي مشغولند و اصلا جنسيتشان اثري در رفتارشان ندارد هضم آن برايم سخت است. خيلي خوشحالم که در محيط مجازي اينترنت اين خط کشي ها در حال رنگ باختن است. البته اصلا منظور من سايتهاي زرد نيست. منظور من وبلاگها و سايتهايي است که مطالبشان تراوشهاي انديشه انسانها است. جايي که انسان ها مي نويسند. انسانها مي خوانند و انسانها نظر مي دهند. و همه اين رفتار ها مستقل از جنسيت است. به نظر شما آيا اين نگاه جنسيتي حداقل در کشور ما وجود دارد؟ اگر وجود دارد دليل به وجود آمدن آن چيست؟ ذات بعضي آدمها؟ دستور هاي فقهي؟ رفتار حکومت؟ و يا دلايل ديگر؟

 ***************************************************************

اين قسمت هم مثل نوشته قبلي هيچ ربطي به نوشته بالا ندارد. فقط حدس زدم آهنگ تيتراژ آغازين سريال کارتوني حنا دختري در مزرعه براي شما جالب باشد. داستان دختري اهل فنلاند به نام کاترين که در ايران با نام حنا شناخته مي شود و در پخش اين سريال از شبکه اول فقط چند ثانيه بي کلام اول آهنگ پخش مي شد. موفق باشيد.

/ 2 نظر / 11 بازدید
عباس

سلام ای سياوش لطيف و نازنين من. تو هم از راه بدر شدی و سر از وبلاگ در آوردی.

ََََََعمه ی صبا

بله متأسفانه نگاه جنسیتی در کشور ما وجود داره و من فکر می کنم به خاطر اینه که ما فراموش کردیم اول همه ی ما انسانیم و بعد زنیم یا مرد،تو محیط کار،تو خیابون،تو مغازه،حتی تو همون دانشگاهشم هیچ وقت هیچ کدوم عادت نداریم به نظرات ،حرفها و افکار دیگران به عنوان نظرات یک انسان فکر کنیم و احترام بذاریم،همیشه داریم فکر می کنیم طرف چون مرده این جوری می گه ،چون زنه اون جوری فکر می کنه... حتی تو روابط اجتماعیمونم مشکل داریم،دین ما میگه همه انسانیم پس باید همه به هم احترام بذاریم و یه سری حدود گفته که باید رعایت کنیم ..