باد صبا

امروز صبای ما سه ساله می شود و وبلاگ باد صبا یک ساله.

شصت نوشته و پانصد و سی و پنج یادداشت و روزی بین ده تا چهل باز دید کننده در طول یک سال. شاید بد نباشد کمی از این نامگذاری اینجا بنویسم.

از اواخر سال 81 بود که بعد از دفاع و کم شدن مشغله ها یکی از موضوعات مورد گفتگو در خانه ما نام میهمانی بود که قرار بود به سفره ما اضافه شود. نمی دانم تاثیر شعر حافظ بیشتر بود یا چیز های دیگر که نام صبا برگزیده شد. اما یکی از آن عوامل این نامگذاری برنامه مستند بسیار زیبای باد صبا بود. این برنامه یک بار سال 58 از شبکه یک پخش شده بود که طبیعتا خیلی از ما آن موقع ندیده بودیم و بعد از آن یک بار در بهار 82 پخش شد و یک بار هم در سال 84.

این برنامه ساخته مستند ساز بزرگ فرانسوی آلبر لاموریس در سال های 1356 و 1357 است که از دید یک باد به نام باد صبا یا باد عاشق ایران را تماشا می کند. ظاهرا آن موقع فیلم به مذاق دربار خوش نیامده و اعتراض شده که چرا پیشرفتها در فیلم نمایش داده نشده است و از گروه فیلمساز خواسته شده که نسخه دیگری بسازند که خوشایند دربار باشد. موقع ساخت فیلم بعدی بالگرد گروه فیلمبرداری در دریاچه سد کرج سقوط می کند و لاموریس و فیلمبردار و خلبان همه کشته می شوند. (روحشان شاد)

در این وبلاگ که نویسنده اش از مستند سازان خوب ایران است خاطره ای از این فیلم نوشته شده که شیرین و خواندنی است.

باد صبا در این فیلم ایران را می گردد. گاهی با باد های دیگر دوست می شود و جاهای جدیدی را از باد های دیگر یاد می گیرد. گاهی با باد های دیگر که قصد آزار مردم را دارند مقابله می کند. به کاخ شاهان سرک می کشد. گونه چوپانی که زیر درختی استراحت می کند نوازش می کند. قالی مردمی که فرش هایشان را شسته اند خشک می کند. مردمی را که با قطار سفر می کنند همراهی می کند. کوه ها و دشتهای ایران را تماشا می کند و در پایان در یکی از زیباترین صحنه های فیلم دختر و پسر جوانی را از اهالی ترکمن که در چمنزار ها با اسب می تازند همراهی می کند.

فیلم با گویندگی گوینده بسیار توانا و قدیمی ایران آقای منوچهر انور و موسیقی زیبای استاد حسین دهلوی زیباتر شده است. یکی از زیبایی های این فیلم مراتب رشد و تعالی خود این باد در طول سفر است. این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین مستند هم شده است. وقتی یک بیننده ایرانی این فیلم را می بیند در طول دیدن آن بار ها زیر لب ذوق و هنر فیلمساز و آشناییش با طبیعت و فرهنگ و سنتهای ایران را تحسین می کند.

امیدوارم این فیلم باز هم نمایش داده شود.

پ.ن. : وقتی این ها را نوشتم که توی وبلاگم بگذارم احساس کردم خیلی خودم را تحویل گرفته ام. وبلاگ من همینجوری اسمش باد صباست. خیلی آن طوری ها هم باد صبا نیست.

/ 14 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بنفشه

تولد صبا کوچولوی خشگل و بانمک و باهوش مبارک باشه[گل]

دنياي بهتر

سلام و تبريك فراوان بابت هردو تولد ! ساده ولي زيبا و دوست داشتني مينويسيد ! موفق باشيد

گلاره

ندیدیم این فیلمه رو ولی انگار خیلی جالب بوده. تبریِـــــــــــــــــک! ایشالا هی بنویسید هی ما استفاده کنیم و چیز یاد بگیریم. اون کوچولو رو هم خدا نگه داره واستون.ایشالا زنده باشه تا خیلی[گل]

علوی زاده

سلام من هم تولد هر دو رو تبریک میگم

بهشت دل

دلت به وصل گل ای بلبل "صبا" خوش باد که در چمن همه گلبانگ عاشقانه‌ی توست بادا و بیش مبارک بادا

مریم

سلام آقای صبا کجایید بابا تازه یه ساله شده اینقدر بهش سر نمی زنی بچه تازه داره راه رفتن یاد می گیره [زبان] ما که منتظر مطالبتون هستیم البته فکر کنم دیگه نزدیک امتحانات باشی اما از من به شما نصیحت توی زمان امتحانات هیچ چیزی لذت بخش تر از نوشتن و اصلا درس نخوندن نیست [نیشخند]

موج سینوسی

salam che chize jalebi neveshte boodi man hamishe fekr mikardam age chi boodam mitoonestam pishe hame adama basham hala mibinam age yek nasim boodam in arezoo moyasar mishod be roozam khoshhal misham sar bezani[گل]

سلطان بانو

این مستند رو من یک روز بطور اتفاقی از شبکه چهار دیدم و تا پایان مستند شوکه بودم از کاری در این سطح. از لحظه لحظه’ متن و تصویربرداری لذت بردم. اطلاعات مربوط به ساخت فیلم رو نمی دونستم. غم انگیز بود و مایه’ تاسف و دریغ. زادروز دخترت هم خجسته باشه! خوندن وبلاگت از فرسخ ها فاصله بدجوری نوستالژی منو برانگیخته میکنه. شاد باشی.