تلخ و شيرين
ساعت ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٩ دی ،۱۳۸٦  کلمات کلیدی:

نمي دانم براي شما هم که چند وقت اخير درباره پديده گرمايش زمين و پديده ال نينو و گاز هاي گلخانه اي و ذوب شدن برفهاي قطب و ... در روزنامه و مجله و راديو و تلويزيون و اينترنت خواسته و نا خواسته کلي مطلب ديده و خوانده ايد و يا شنيده ايد هم اين برف و يخبندان بي سابقه عجيب بود يا نه. براي من که واقعا عجيب بود. جدا از اين مسئله اين چند روز براي همه ما با صحنه هاي تلخ و شيرين هم همراه بود. تعطيلي اداره ها باعث شد کار خيلي ها عقب بيفتد. اما انصافا بهره وري خيلي جا ها افزايش يافت و به صفر نزديک شد. جاهايي هستند که هزينه هاي سرويس رفت و آمد و غذا و گرمايش و ... بيش از سود يک ساعت کار مفيدي است که در طول هشت نه ساعت به اصطلاح کار انجام مي شود. البته اصلا زحمات سنگين خيلي از کارمندان و کارگران زحمتکش را زير سوال نمي برم. ولي هستند جاهايي که در اين دو روز تعطيلي بهره وري بيشتري داشتند. (يکي اش خود من)

به سهم خودم از همه کارکنان محترم پليس راهها و راهداري ها و اورژانس و آتش نشاني و شهرداري ها و همه بزرگواراني که اين چند روز در برف و سرما در جاده ها و سطح شهر ها به در راه ماندگان و سرما زده ها کمک کردند تشکر مي کنم. شرمنده ام که در اين کمک ها نقشي نداشتم.

از صحنه هاي تلخ و شيريني که در اين چند روز به چشم مي خورد ديده ايد کساني که اصلا اهل مسافرکشي نبودند ولي هر مسافري را مي ديدند سوار مي کردند . يا پول نمي گرفتند و يا کمتر از قيمت عادي مي گرفتند. کساني که پياده رو خيابانها را از برف تميز مي کردند. اما تلخ بود ديدن مغازه داري در راه بند آمده از برف که نيم کيلو کالباس با کيفيت بد را شش هزار تومان مي فروخت. يا راننده اي که مسيري که کرايه اش دوازده هزار تومان است را هشتاد هزار تومان مي گرفت.

به هر حال ما که نفهميديم به خاطر افزايش گاز هاي گلخانه اي مثل گاز کربنيک در آينده زمين گرمتر مي شود يا به خاطر افزايش آلودگي در طبقات بالاي جو و کمتر رسيدن نور خورشيد به زمين در آينده زمين سردتر مي شود.

خدا به خير بگذراند.