در ادامه تحقیقات وبلاگها
ساعت ۳:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ امرداد ،۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

در ادامه توضیح مختصری از کار پایان نامه به دو تا آمار در مورد تعدا وبلاگها اشاره می کنم.

 همونطور که توی نوشته قبلی گفتم امروزه وبلاگ یکی از رسانه های مهم در جوامع شده و یکی از راههای شناخت و بررسی جوامع شناخت و بررسی فضای مجازی و اینترنتی و وبلاگهاست.

سایتهای زیادی هم هستند که وبلاگهای مختلف دنیا رو رصد می کنند و بررسی های آماری و موضوعی و فنی و غیره انجام میدن.

یکی از بررسی ها بررسی تعداد وبلاگها بر حسب زبان وبلاگ نویسیه. با توجه به اینکه اینترنت پدیده ای جهانیه و حد و مرز جغرافیایی کشور ها خیلی برای اینترنت محدودیت ایجاد نمی کنه و به همین دلیل هم بررسی آماری وبلاگ کشور ها کار آسونی نیست. به عنوان مثال خیلی از مهاجر ها در کشور های مختلف وبلاگ می نویسند و این وبلاگ معمولا به زبان مادری شونه. اما بررسی آماری وبلاگها بر حست زبان وبلاگ نویسی کاری است شدنی و در بسیاری از سایتهای تحقیقاتی وبلاگها به این موضوع پرداخته شده.

با وجودی که چنین آماری وجود دارد اما همه سایتهای وبلاگ این آمار را به طور مرتب منتشر نمی کنند.

من بعد از جستجوی زیاد فقط این اطلاعات رو در سال 2002 و 2009 در سایت تکنوراتی که در زمینه آمار وبلاگها یکی از معتبر ترین منابع هست پیدا کردم که اطلاعات خیلی جالبی رو نشون میده.

این جدول رتبه زبانهای مختلف رو بر حسب تعدا وبلاگ هایی که به اون زبان نوشته شده رو در سال 2002 نشون میده.

 

زبان انگلیسی

1

زبان پرتقالی

2

زبان لهستانی

3

زبان فارسی

4

زبان اسپانیایی

5

زبان ایتالیلیی

6

زبان فرانسوی

7

 در سال 2002 تعداد کل وبلاگهای دنیا کمتر از یک میلیون وبلاگ بوده و به همین دلیل آمار سال 2002 بیشتر از اینکه نشون دهنده رونق وبلاگ نویسی در کشور ها باشه نشون دهنده وجود زیر ساختهای فنی استفاده از اینترنت در دنیاست. به عنوان مثال زبان رسمی تعداد زیادی از کشور های دنیا زبان فرانسوی است. اما این کشور ها که بیشترشان آفریقایی هستند و زیر ساختهای اینترنت پیشرفت چندانی در آن زمان نداشته و طبیعتا تعداد وبلاگهای فرانسوی کمتر از خیلی از زبانهای دیگر مثل لهستانی بوده است. نکته جالب دیگه اینکه توی آمار سال 2002 بیشتر وبلاگهای پرتقالی زبان توسط وبلاگ نویسان برزیلی نوشته شده که احتمالا قهرمانی تیم فوتبال برزیل در جام جهانی 2002 در این مسئله نقش داشته. البته این فقط یه احتماله و من تحقیقی در این مورد انجام ندادم و ندیدم.

اما نکته جالب تعداد وبلاگ های فارسی است که رتبه چهارم را در بین زبانهای دنیا دارند. این مسئله نشانگر این است که اولا زیر ساختهای اینترنت در کشور ایران زود تر از خیلی از کشور های دنیا توسعه یافته است. و دوم اینکه اخلاق و خلق و خوی ایرانی ها را نشان می دهد که از داشتن یک تریبون شخصی چقدر استقبال می کنند.

نکته جالبی رد مورد خلق و خوی مردم دنیا شنیده ام و خوانده ام اما کار علمی منسجمی در ایم مورد ندیدم. می گویند خلق و خوی مردم را می توان از روی افعالی که هنگام یادگیری زبان استفاده می کنند می توان شناخت. مثلا فعل to do (انجام دادن) در زبان انگلیسی هنگام صرف فعل زیاد استفاده می شود. یا فعل aimer (دوست داشتن) در یادگیری زبان فرانسوی و صرف فعل زیاد به کار می رود. در زبان فارسی هم معمولا فعل گفتن و رفتن بیشتر از دیگر افعال در صرف فعل ها استفاده می شود. عرب ها هم معمولا در صرف فعل ضَرَبَ (زدن) را به کار می برند.

البته من فکر نمی کنم این ادعا پایه علمی داشته باشد و به سادگی ساختار کلمه آن فعل و کاربردش در زبان هم بستگی دارد. به هر حال اگر ایرانی ها را مردمی علاقه مند به گفتگو بدانیم آمار ها نشان می دهند که با شکل گیری پدیده ای به نام وبلاگ مردم ایران زمین استقبال قابل توجهی از وبلاگ انجام دادند.

 و اما بعد. بعد از چند سال تعداد وبلاگهای از کمتر از یک میلیون در سال 2002 به بیش از دویست میلیون در سال 2009 رسید. این جدول رتبه زبانهای مختلف رو در سال 2009 نشون میده.

 

زبان انگلیسی

1

زبان ژاپنی

2

زبان چینی

3

زبان اسپانیایی

4

زبان ایتالیایی

5

زبان روسی

6

زبان پرتقالی

7

زبان فرانسوی

8

زبان آلمانی

9

زبان فارسی

10

 نکته جالب این جدول توسعه سریع و چشمگیر اینترنت در دو کشور چین و ژاپنه که با توجه به جمعیت قابل توجه این دو کشور به سرعت تعداد وبلاگهای این دو زبان از زبانهای دیگر (غیر از انگلیسی) پیشی گرفت و حجم عمده ای از وبلاگستان را وبلاگهای این دو زبان تشکیل می دهند.

هر چند از آن زمان تا به حال اینترنت در کشور ایران هم توسعه قابل توجهی داشته است اما آمار ها نشان می دهد که رتبه این زبان نسبت به اوائل وبلاگ نویسی کاهش داشته است. البته عوامل دیگری هم در این زمینه دخیل بوده اند که در مجالی دیگر می توان به آن پرداخت. اگر علاقه مند هستید این نوشته قبلی من را ملاحظه فرمایید. و همچنین این نوشته آقای دکتر ضیایی پرور

می خواستم بیشتر بنویسم که چون این نوشته طولانی شد باقی باشد برای بعد و یا به قول بزرگواری

                                         باقی بقایتان